Haber

Haber ve Duyurularımızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Çanakkale Köprüsü için çalışmalar başladı…

Çanakkale’de dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan Çanakkale Boğaz Köprüsü için fizibilite çalışmalarına başlandı.

IHI ve Itochu, Türkiye’nin batısındaki ÇanakkaleBoğazı’nda dünyanın en uzun asma köprülerinden birinin inşası için fizibilite çalışmalarına başladı. Kuleler arası açıklığın 2 bin metreden uzun olması planlanan köprünün dünyanın en uzun köprüsü olan Hyogo’daki Akashi Boğazı Köprüsünü (Akashi Kaikyo Bridge) geride bırakması bekleniyor. Yıl içinde maliyet hesaplanarak Türkiye hükümetine rapor verilecek. İhalenin ise 2016 yılı sonrasında gerçekleşmesi bekleniyor ve Çin, Güney Kore şirketlerinin de teklif verme ihtimali var.

KÖPRÜDE ÜCRETLİ İŞ MODELİ

Nikkei Haber Ajansı’nın haberine göre, IHI ve Itochu, Çanakkale Boğazı’nda dünyanın en uzun asma köprülerinden birinin inşası için fizibilite çalışmalarına başladı. İki şirket, Türkiye’de bügüne kadar gerçekleştirdikleri büyük altyapı projelerindeki iş sonuçlarını vurgulayarak bu projeyi de kazanmayı hedefliyor. Türkiye hükümeti, kurulacak proje şirketinin köprü geçişlerinde araçlardan ücret alarak yatırımı karşılayacağı bir iş modelinin uygulanmasını düşünüyor. IHI bu projeden ayrı olarak İstanbul yakınlarındaki İzmit Körfezi’nde dünyanın en uzun 4. asma köprüsünü inşa ediyor.

Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı Belli Oldu…

Çanakkale Köprüsü güzergahı, otoyol projesinin ÇED Başvuru dosyası ile gün ışığına çıktı. Buna göre Çanakkale Boğazı köprü yolu; İstanbul’un Silivri İlçesi’nden başlayacak, Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi, Çorlu, Süleymanpaşa, Malkara ilçelerinden geçerek Çanakkale’ye ulaşacak. Çanakkale köprüsü otoyol güzergahı, Çanakkale’nin Gelibolu, Lapseki, Çan ve Yenice ilçeleri üzerinden Balıkesir Balya ilçesinde son bulacak. İşteimarpanosu.com farkıyla Çanakkale köprü güzergahı ve haritalarından oluşan foto galeri…

Çanakkale Boğaz Köprüsü otoyolu için ÇED süreci başladı

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne sunulan ÇED Başvuru Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)Yönetmeliği’nin 8. maddesi doğrultusunda incelendi ve uygun bulundu.

Dosyanın kabulüyle Çanakkale Boğaz Köprüsü otoyol projesine ilişkin ÇED süreci de başladı.

Proje konusu otoyol, km başına 30.340.767 TL maliyet hesaplanmakta olup  toplam proje bedeli (324,415km x 30.340.767 TL) 9.843.000.000 TL olmaktadır.

Yapılacak 1.ve 2. kesim otoyolu, yap-işlet-devret modeli kapsamında olacaktır.

Proje güzergahı 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit olarak planlanmaktadır.

Çanakkale Boğaz Köprüsü ne zaman açılacak?

Proje konusu otoyolun2020 yılında işletmeye açılması öngörülmekte olup, ekonomik ömür yılı 2063 (43 yıl) olup standart bakım, onarım, işletmesi yapılacaktır. Elbette ki karayolunun hizmet ömrünü uzatmanın tek yolu yeterli bakımdır. 2063 yılından sonra da gerekli daha detaylı bakım, onarım ve işletme teknikleri ile otoyolun ömrü uzatılacaktır.

Çanakkale Boğaz Köprüsü otoyol projesinde kavşaklar

Otoyol üzerinde, Kınalı ve Balıkesir Batı otoyol bağlantıları ile birlikte toplam 20 adet kavşak ya da giriş/çıkış istasyonu yer alacaktır. Planlanan otoyol üzerinde öngörülen kavşaklara ait kavşak arası mesafeleri ve otoyol km’si aşağıda verilmiştir

MARMARA BÖLGESİ’NDE OTOYOLLA BİR RİNG OLUŞTURULACAK

Çanakkale Boğazı Geçiş Köprüsü’nün de yer aldığı Otoyol Projesi, Avrupa ile Asya arasındaki bir başka bağlantıyı sağlayacak.

Proje tamamlandığında Balıkesir ile Çanakkale otoyolla bağlanacak, Çanakkale köprüsü üzerinden Tekirdağ’a, buradan da Kapıkule’ye kadar uzanacak. Böylece Marmara Bölgesi’nde otoyolla bir ring oluşturulacak. Söz konusu projeyle İstanbul’un trafik yükü de hafifleyecek, taşımacılık maliyetleri düşecek, Ege Bölgesi’nin taşımacılık faaliyetleri, Çanakkale üzerinden de yapılabilecek.

  

 

 

   

  

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir