Çanakkale Boğaz Köprüsü

Çanakkale Boğaz Köprüsü


                                         ÇANAKKALE  BOĞAZ  KÖPRÜSÜ

çÇanakkale                 Çanakkale Köprü İmar

Çanakkale Boğaz Köprüsünün  iki ayak arasındaki uzunluğu, bin 600 metre olacak. Direklerden sonraki bölümler de eklendiğinde  köprünün toplam uzunluğu  2 bin800 metreye ulaşacak. Bu da Çanakkale boğaz geçişini dünyanın dördüncü uzun asma köprüsü yapacak…

Bağlantı yollarının da eklenmesiyle köprü projesinin toplam uzunluğu 3 bin 860 metreye çıkacak. Üç gidiş, üç de geliş olmak üzere altı şerit olarak inşa edilecek köprü, 433 kilometre uzunluğundaki Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu projesinin en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

 

OTOYOLUN GEÇECEĞİ GÜZERGAHLAR

İstanbul’un trafik sorununa çözümün bir parçası olarak görülen Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu projesi, Avrupa’dan gelerek Ege ve Akdeniz’e gidecek trafiğin Çanakkale üzerinden geçmesini sağlayacak. Söz konusu otoyol, Kınalı Kavşağı’nda Kuzey Marmara Otoyolu’yla buluşacak. Ardından Tekirdağ’dan geçip, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinin 7.5 kilometre güneyindeki Sütlüce Köyü’nden Çanakkale Boğazı’na ulaşacak. Boğazı asma köprüyle geçecek, Anadolu yakasında ise Lapseki’nin 2.5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkiine ulaşacak.

Çanakkale  Plan

ÇANAKKALE YATIRIMCILARINI  BEKLİYOR !!!

“Güzelyalı Çanakkale’nin Paris’i olarak anılıyor. Dört mevsim yaşamaya müsait olan beldede yüzde 30 imarla birlikte 2.5 kat yapılaşma izni var. Bölgedeki arsalar her geçen gün değer kazanıyor.

UZUN yıllardır gündemde olan Çanakkale Boğazı köprüsü ilk kez resmi belgelere girdi. Balıkesir-Çanakkale için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve dün gündeme getirdiğimiz Bozcaada’nın da yer aldığı 1/100 bin ölçekli imar planına göre yeni köprü Lapseki ilçesindeki Kocaveli köyü ile Gelibolu’ya bağlı Sütlüce köyü arasında inşa edilecek.

ÇANAKKALE Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek köprü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın BalıkesirÇanakkale için hazırladığı yeni 1/100 bin ölçekli imar planına girdi.

Marmara Bölgesi’nin çehresini tamamen değiştirecek olan imar planına giren köprünün yapımı yıllardır gündemdeydi. Ancak daha önce hiç bir resmi planda köprü yer almamıştı. Yeni imar planına göre köprü, Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Kocaveli köyü ile Gelibolu’ya bağlı Sütlüce köyü arasında inşa edilecek. Yeni köprünün uzunluğu 3 bin 700 metre olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir